شیلاندر

سلام شیلاندر ،سلام ارزیم دیله گیم /سلام سیزه سلام سیزین ائلیزه / سلام گوزل گویچک تورکو دیلیزه

شیلاندر

سلام شیلاندر ،سلام ارزیم دیله گیم /سلام سیزه سلام سیزین ائلیزه / سلام گوزل گویچک تورکو دیلیزه

۶ مطلب توسط «رحمن کریمی مطلق» ثبت شده است

در ادامکه مطلب
رررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررر
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ مهر ۹۴ ، ۲۰:۲۳
رحمن کریمی مطلق

بسمه تعالی

توسل این هفته به حضرت مسلم بن عقیل (ع) سفیر یا بصیرت امام حسین (ع) بود . این هفته کربلایی حسین عینی فرد،مکریلایی محمد سرداری و کربلایی میثم گلی ورجوی از شهرستان مراغه فیض دادند.

حوالی ساعت 22:10 وارد مجلس شدیم.مجلس مملو از جمعیت بود و به سختی میشد داخل مجلس جایی برای ایستادن پیدا کرد. به همین دلیل مجبور شدیم سینه زنی واحد را بیرون از مجلس حضور داشته باشیم. کربلایی حسین عینی فرد واحد (نیا کوفه حسین جان) را میخواندند،بعد از این واحد کربلایی محمد سرداری و کربلایی حسین عینی فرد به ترتیب نوحه های(یک واحد سوزناک درباره حضرت مسلم بن عقیل (ع) )(اگرچه فانیم،با دست خالیم)را خواندند. بعد از این نوحه ها با ذکر حضرت حسین ،حضرت حسین شور مجلس اغاز شد.کربلایی حسین عینی فرد همرنگ سایر سینه زنان شده بود و پیراهنش را  کنده بود.اولین دم شور را خوده کربلایی گرفت(دیوونگی شد کارم) بعد از این شور کربلایی یک شور جدید( اگه دیوونگیم گرفته ، دوباره مست و بی قرارم) را خواندند. نوبت مداحی به کربلایی میثم مداح میهمان این هفته رسید و مداحیشان را با یک رجز شروع کرد و همینطور یک شور از حضرت ابوالفضل (ع) خواند.بعد از این شور جمعیت روی پاهایشان نشستند.و سینه زنان چند دقیقه ای با ذکر (حسین ، حسین) سینه زنی میکردند، که بهنام(میاندار هییت) سینه زنی شور را به  سینه زنی چهار ضرب تبدیل کرد. و بعد مدتی سینه زنی چهار ضرب، بهنام دوباره سینه زنی را به شور تبدیل کرد. در مداحی شور و روضه، کربلایی حسین عینی فرد یک شور و روضه جدید با سبک زیبا و اشعار سوزناک درباره حضرت مسلم (ع) (دوباره تو دلم هجوم شور وشین، بزار بگم برات کجا میای حسین) را خواندند.و در اخر کربلایی  نوای (یارالی بابا، یارلی بابا) را گرفتند که این نوا به یاد طفلان مسلم (ع) بسیار سوزناک بود. و مجلس تقریبا ساعت 23:00 ختم شد .وهمچنین کربلایی گفتند که از هفته های اینده مجلس ساعت  20:00 شروع و ساعت 22:30 ختم خواهد شد.

وب مادحین زنجان

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۳ مهر ۹۴ ، ۱۷:۱۰
رحمن کریمی مطلق
بسمه تعالی
 این هفته به مناسبت شب شهادت امام پنجم،  توسل مجلس به حضرت امام محمد باقر (ع) بود. همچنین این هفته کربلایی سجاد عینلو،شمس،روح الله باباخانی و مرتضی عسگری فیض دادند.
حوالی ساعت 22:40 وارد مجلس شدیم که برادر روح الله باباخانی سینه زنی را شروع کرده بودند. ساعت 22:40 کربلایی سجاد عینیلو به همراه قاسم (یکی از میانداران هییت )و چند تن از اعضای هییت وارد مجلس شدند. اولین نوحه ای که کربلایی سجاد عینیلو خواندنددرباره امام محمد باقر با سربیت (وارث داغ کربلایم من / سوخته زان همه بلایم من ) بود که با گریه و لطمه زنی جوانان با غیرت علمدار همراه بود بعد از این نوحه سوزناک سینه زنی شور با ذکر( یا ثارلله ، یا وجه الله) شروع شور شد و اولین دمی که کربلایی گرفتند به یاد مجنون الحسین (ع) مرحوم حاج تقی شریعتی زنجانی بود،که اول این  شور (به صف شدن همه سینه زنان) بود. سینه زنی شور بعدی را برادر مرتضی عسگری خواندند که شعرشان درباره حضرت ابوالفضل (ع)بود.بعد از این شور جمعیت روی پاشون نشستند و کربلایی سجاد عینیلو با همخوانی مستمع ها شور زیبا و معروف زنجانیها(عالمه فخر ایلرم حوسین نوکریم) را خواندند. اخر مجلس کربلایی اشعار ولایتی بسیار عالی را خواند که با تشویق اعضای هییت همراه بود. ختم مجلس هم ساعت23:59 بود. و کربلایی بعد از دعا گفتند که به احتمال زیاد  هفته اینده مکان هییت از سعدی وسط( مسجد حضرت ابوالفضل (ع)) به مکان دیگری منتقل خواهد شد و از طریق سامانه پیامکی هییت  و اطلاعیه ای که بزودی  در ، در ورودی مسجد حضرت ابوالفضل (ع) نصب میشود، اطلاع رسانی خواهد شد.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۱۲:۱۳
رحمن کریمی مطلق
روستای شیلاندر یک روستای بسیار زیبا و دیدنی در شمالغرب استان زنجان میباشد که بدلیل راه خاکی و پر پیچ و خطرناکش کمتر کسی از این روستا دیدن نموده است.این روستا دارای چشمه های آب معدنی طبیعی میباشد.این روستا بصورت پلکانی و در دامنه ی کوههای زیبا و بلندش ساخته شده است. برای رسیدن به این روستای زیبا باید از روستاهای همایون و تهم و علی آباد عبور کرد. ان شاالله در بخشهای بعدی عکسهایی از این روستا در وبلاگ قرار داده خواهد شد.
shilandar.blogfa.com/  منبع
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ شهریور ۹۴ ، ۱۱:۵۸
رحمن کریمی مطلق

زنجان -معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان از احیا روستای هدف گردشگری شیلاندر در زنجان خبرداد.

  ابوالفضل اجلی روزچهارشنبه بابیان این مطلب افزود.


روستای  هدف گردشگری شیلاندر که طی چند ماه گذشته خالی از سکنه بود، این روزها شاهد بازگشت برخی اهالی روستا است که ضمن بازگشت به روستا اقدام به بازسازی خانه های خود می کنند.وی یادآورشد: این روستا یکی از زیباترین روستاهای استان زنجان پس از گذر از روستای تهم روستای علی آباد قرار گرفته و از روستاهای زیبا با معماری پلکانی می باشد. اجلی گفت: بازگشت اهالی روستا و آغاز فعالیت های اجتماعی از عوامل مهم تاثیر گذار در جذب گردشگر به منطقه و باعث
بازگشت روستائیان به روستا می باشد.
۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ شهریور ۹۴ ، ۱۱:۵۲
رحمن کریمی مطلق

بسم الله الرحمن الرحیم

روستای شیلاندر (چیلاندر) در ۶۴ کیلومتری شهر زنجان واقع شده است . این روستا یکی از زیباترین روستاهای استان زنجان است و پس از گذر از روستای تهم و روستای علی آباد قرار گرفته و از روستاهای با معماری پلکانی می‌باشد.
جاده منتهی به این روستا جاده زنجان – طارم (زنجان – تهم) است که بعد از گذر از سد زیبای تهم و روستای تهم توسط یک جاده فرعی خاکی به این روستا می‌رسد .
معماری این روستا شبیه ماسوله است که به شکل حیرت آوری در بافت کوهستانی قرار گرفته است . وجود آبشارهای فراوان ، به زیبایی این روستا افزوده است و طبیعت بکر و شاداب منطقه نیز چشم هر بیننده ای را به خود خیره می‌کند .
اهالی روستا چند سالی است که روستا را تخلیه کرده و تقریبا این روستای زیبا با معماری پلکانی خالی از سکنه می‌باشد. بازگشت اهالی روستا و آغاز فعالیت‌های اجتماعی از عوامل مهم تاثیر گذار در جذب گردشگر در این منطقه و باعث بازگشت روستائیان به روستا می‌باشد.
روستای شیلاندر با دارا بودن طبیعت بکر یکی از بهترین مناطق کوهستانی برای طبیعت گردی به شمار می‌آید.
شیلاندر به گونه ای است که هم طبیعت گردان ماهر از آن به خوبی یاد میکنند و هم افرادی که فقط برای سیاحت به این روستا می‌آیند.اگر قصد سفر دارید شیلاندر را در صدر فهرست خود قرار دهید.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ شهریور ۹۴ ، ۱۷:۰۵
رحمن کریمی مطلق